OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
Choroby u králika

 

 

 

Hnačky
Môže sa stať, že váš králik spapá niečo skazené, alebo spapá veľa šťavnatého krmiva a dostane hnačku (mäkké zlepené bobky nazývame vianočka to ešte nieje hnačka..). Môže to byť aj z prechladnutia, vlhkej podstielky, príliš studená strava alebo náhla zmena stravovania. Ale môže to byť aj príznak nejakého vírusového ochorenia alebo kokcidiózy.

Čo môžeme urobiť?
Králika držať na diéte - !!čerstvé!! seno, strúhaná mrkva, sucháre a namiesto vody dubový čaj (môžete trošku osladiť - 1/2 kávovej lyžičky cukru). Z čierneho uhlia a trošku vody urobte kašičku, ktorú podávajte králikovi drevenou špachtľou do papuľky. Ak hnačky neprejdú do druhého dňa vezmite králika k veterinárovi. Ten mu pichne antibiotiká.

Kokcidióza
Kokcidióza patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim ochoreniam v chovoch králikov. Pôvodcom ochorenia sú drobné jednobunkové parazity. U králikov je známych 12 druhov, z ktorých väčšina parazituje v črevách, len l druh napáda pečeň hostiteľa. Nebezpečnosť jednotlivých druhov kokcídií je rozdielna. Niektoré druhy spôsobujú len povrchové poškodenie slizníc, kým iné zapríčiňujú hlbokú deštrukciu tkaniva v jednotlivých úsekoch čriev.

Pateurelóza králikov
Pasteurelóza alebo infekčná rinitída je najčastejšie a najzávažnejšie ochorenie králikov s vysokou chorobnosťou a úhynom. Môže spôsobovať nerentabilnosť chovu a vysoké straty úhynom. Je charakteristická ochorením respiračného systému.

Králičí mor
Je to vírusové ochorenie, ktoré má rýchly priebeh a krátku inkubačnú dobu. Králiky umierajú v krčoch s príznakmi dusenia. Choroba sa prenáša priamym kontaktom alebo bodavým hmyzom, ale už aj vzduchom.

Prevencia: hygiena, očkovanie (imunita pretrváva zhruba 6 mesiacou, očkuje sa buď samostatne alebo kombinovanou vakcínou spolu s Myxomatozou).

Liečba: Žiadna... je to smrtelná choroba a králik umiera rýchlo.

Myxomatóza
Myxomatóza králikov je vírusové ochorenie známe vyše 100 rokov. V priebehu posledného desaťročia sa menia formy ochorenia a okrem „klasickej“ myxomatózy s uzlíkmi na hlave a opuchmi okolo pohlavných orgánov sa stretávame aj s pľúcnou formou, ktorá sa vyznačuje prevládaním pľúcnych príznakov. Ochorenie sa prejavuje uzlovitými zdureninami v oblasti hlavy, nosa (sťažujú dýchanie), okolo pohlavných orgánov, opuchom viečok a výtokom z očí. Príznaky sa objavujú po 4 - 14 dňoch od nakazenia. Väčšina postihnutých králikov zomiera. K prenosu klasickej formy myxomatózy medzi zvieratami dochádza priamym alebo nepriamym stykom (krmivo, voda). Významný podiel na šírení má aj bodavý hmyz.

Prevenciou je očkovanie, ochrana králikov pred komármi, správna dezinfekcia v chovoch a vylúčenie krmiva z plôch, kde majú prístup divé králiky a zajace.

Každý králik by mal mať očkovanie aspoň proti moru a myxomatóze. Netreba to podceniť. Radšej 2 krát do roka vakcínu ako vidieť králika zomierať v kŕčoch. To neprajem nikomu...!

 

 

 

 

 

 

 

Tvorba webových stránok na WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok